Ohita navigaatio

AO ry:n vuosikokous ja opintopäivä 18 - 19.11.2023

AO ry:n vuosikokous pidetään Helsingissä Akavatalossa lauantaina 18.11.2023 klo 12 alkaen.

Jokainen jäsenyhdistys saa lähettää yhdistyksen kokoukseen yhden edustajan jokaista alkavaa viittäkymmentä henkilöjäsentään kohti, kuitenkin vähintään kaksi edustajaa.  Kokousedustajailmoitusten on oltava perillä viimeistään 9.11.2023 klo 12.00. Sääntöjen mukaisten nimenkirjoittajien allekirjoittama ilmoitus toimitetaan sähköpostilla, minna.sarssikaunisto@oaj.fi. Kokousedustajien tulee ilmoittautua kokoukseen paikan päällä 18.11. klo 10.00–11.45 välisenä aikana. Lisää tietoa löytyy osoitteesta https://ao.oaj.fi/vuosikokous-2023/.

Vuosikokouksessa valitaan erovuoroisten tilalle varapuheenjohtaja sekä hallituksen jäsenet ja varajäsenet. Erovuoroisia hallituksen jäseniä on kuusi. Ehdokkaiden esittelyt löydät osoitteesta https://ao.oaj.fi/uutiset/ehdokasesittely-hallitukseen-2024-2025/.

AO:n koulutuspäivä järjestetään vuosikokousta seuraavana päivänä 19.11.2023 Helsingissä Akavatalolla. Ilmoittautuminen koulutuspäivään on avoinna paikan päällä klo 8.30 – 9.00. Ohjelmassa on muun muassa OAJn puheenjohtaja Katarina Murron ajankohtaiskatsaus, työsuojeluvaltuutettu Tuovi Pasman ja väitöskirjatutkija Jenni Rinteen luennot työhyvinvoinnista sekä  aivotutkija Katri Saarikiven luento ”Älykäs työnteko vaatii terveet aivot!”  Lopuksi murrekuningatar Heli Laaksonen toteaa, että ”Se mikä syrämest tule, se syräme mene”. Lisätietoa ja koulutuspäivän ohjelma löytyy osoitteesta täältä.

Yhdistyksemme

vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa.