Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Ammatilliset opettajat AO ry on vuonna 2011 Akavatalon Valopihalla perustettu ammatillisten opettajien valtakunnallinen yhdistys. AO vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa. Edunvalvonta ja siihen liittyvä koulutus on tärkein tehtävämme.

Jäseniä ovat ammatillisissa oppilaitoksissa ja ammattikorkeakouluissa toimivat opettajayhdistykset. AO ry tukee jäsenyhdistyksien toimintaa monin tavoin.

Edustamme yli 9 000 opetusalan ammattilaista.

Säännöt (hyväksytty 12.12.2020 vuosikokouksessa)

AO:n tietosuojaseloste

AO toimintasuunnitelma 2021 (hyväksytty 12.12.2020 vuosikokouksessa)

Hallituksen sisäiset työryhmät, tiimit ja vastuualueet 2021 (pdf-tiedosto, päivitetty 26.1.2021)

Kaikilla hallituksen jäsenillä ja varajäsenillä on sähköpostiosoite etunimi.sukunimi@ammatilliset.fi

 

Puheenjohtajisto 2020 - 2021

Tuija Mäntsälä

Puheenjohtaja, Koulutuspolitiikka 040 7769 727, 050 5985 223 (työ) tuija.mantsala@ammatilliset.fi

Tapio Lindfors

Varapuheenjohtaja, Tulo- ja palkkapolitiikka 044 238 1935 tapio.lindfors@ammatilliset.fi

Johanna Toivanen

Varapuheenjohtaja, Järjestö- ja viestintäpolitiikka 040 8016 210 johanna.toivanen@ammatilliset.fi

Hallitus 2021

Tuovi Pasma

Sihteeri, Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä (PJ), Viestintätiimi 0400 440 689 tuovi.pasma@ammatilliset.fi

Jaana Antila

Koulutuspoliittinen työryhmä ja viestintätiimi (PJ) 044 455 7722 jaana.antila@ammatilliset.fi

Jari Jokinen

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä ja Viestintätiimi 050 3596 883 jari.jokinen@ammatilliset.fi

Helena Kahl

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä 050 563 9688 helena.kahl@ammatilliset.fi

Anni Koppanen

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä (PJ) 050 574 5363 anni.koppanen@ammatilliset.fi

Tarja Mäenpää

Rahastonhoitaja, Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, Opinto-ohjauksen vastuutehtävä 050 384 3937 tarja.maenpaa@ammatilliset.fi

Ulla Maija Nyman

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä, KV-tiimi, Yhteisten tutkinnon osien vastuutehtävä 040 582 7942 ulla.maija.nyman@ammatilliset.fi

Riitta Ristlakki

Koulutuspoliittinen työryhmä, Koulutustiimi, Vastuutehtävät-ryhmä (PJ), erityisen tuen vastuutehtävä 040 7677 255 riitta.ristlakki@ammatilliset.fi

Heidi Savolainen

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, Koulutustiimi (PJ) 044 7080 322 heidi.savolainen@ammatilliset.fi

Seppo Säätelä

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, KV-tiimi (PJ) 044 750 3120 seppo.saatela@ammatilliset.fi

Kirsi Vartiainen

Koulutuspoliittinen työryhmä, KV-tiimi 050 493 2133 kirsi.vartiainen@ammatilliset.fi

Reijo Viitanen

Tositetarkastaja, Koulutuspoliittinen työryhmä (PJ) 040 545 3301 reijo.viitanen@ammatilliset.fi

Hallituksen varajäsenet

Saija Flinkkilä

Heidi Savolaisen varajäsen saija.flinkkila@metropolia.fi

Toivo Heikkilä

Reijo Viitasen varajäsen topihe@welho.fi

Jari Hourula

Riitta Ristlakin varajäsen jari.hourula@ammatilliset.fi

Mervi Juntunen

Helena Kahlin varajäsen mervi.juntunen@tuni.fi

Minna Kaija-Kortelainen

Jari Jokisen varajäsen minna.kaija-kortelainen@savonia.fi

Sanna Kettunen

Tarja Mäenpään varajäsen sanna.kettunen@ammatilliset.fi

Jussi Kuoppala

Kirsi Vartiaisen varajäsen jussi.kuoppala@ammatilliset.fi

Juha Lindström

Ulla Maija Nymanin varajäsen

Teija Mäntylä

Anni Koppasen varajäsen teija.mantyla@edu.hel.fi

Maijumarjut Polviander

Jaana Antilan varajäsen marjut.polviander@livia.fi

Markku Seppälä

Seppo Säätelän varajäsen

Kimmo Siuruainen

Tuovi Pasman varajäsen kimmo.siuruainen@redu.fi

Toimisto

Minna Sarssi-Kaunisto

Toimistosihteeri 020 7489 636 minna.sarssi-kaunisto@oaj.fi