Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Ammatilliset opettajat AO ry on vuonna 2011 Akavatalon Valopihalla perustettu ammatillisten opettajien valtakunnallinen yhdistys. AO vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa. Edunvalvonta ja siihen liittyvä koulutus on tärkein tehtävämme.

Jäseniä ovat ammatillisissa oppilaitoksissa ja ammattikorkeakouluissa toimivat opettajayhdistykset. AO ry tukee jäsenyhdistyksien toimintaa monin tavoin.

Edustamme yli 9 000 opetusalan ammattilaista.

Säännöt (hyväksytty 12.12.2020 vuosikokouksessa)

AO:n tietosuojaseloste

AO:n Toimintasuunnitelma 2022 (hyväksytty 20.11.2021 vuosikokouksessa)

Hallituksen sisäiset työryhmät, tiimit ja vastuualueet 2022 (pdf-tiedosto, päivitetty 6.11.2022)

Kaikilla hallituksen jäsenillä ja varajäsenillä on sähköpostiosoite etunimi.sukunimi@ammatilliset.fi

 

Puheenjohtajisto 2022 - 2023

Tuija Mäntsälä

Puheenjohtaja, Koulutuspolitiikka 040 7769 727, 050 5985 223 (työ) tuija.mantsala@ammatilliset.fi

Tapio Lindfors

1. varapuheenjohtaja, Tulo- ja palkkapolitiikka 044 238 1935 tapio.lindfors@ammatilliset.fi

Johanna Toivanen

2. varapuheenjohtaja, Järjestö- ja viestintäpolitiikka 040 801 6210 johanna.toivanen@ammatilliset.fi

Hallitus 2022

Tuovi Pasma

Sihteeri, Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä (PJ) 0400 440 689 tuovi.pasma@ammatilliset.fi

Jaana Antila

Koulutuspoliittinen työryhmä (PJ) ja viestintätiimi (PJ) 044 455 7722 jaana.antila@ammatilliset.fi

Jari Hourula

Koulutuspoliittinen työryhmä ja Jäsenyhdistysten yhteydenpidon kehittämistyöryhmä 050 439 7684 jari.hourula@ammatilliset.fi

Jari Jokinen

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä ja Viestintätiimi 050 359 6883 jari.jokinen@ammatilliset.fi

Anni Koppanen

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä ja Jäsenhankinnan ja -pidon kehittämistyöryhmä 050 574 5363 anni.koppanen@ammatilliset.fi

Tarja Mäenpää

Rahastonhoitaja, Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä sekä Vastuutehtävät-tiimi 050 384 3937 tarja.maenpaa@ammatilliset.fi

Ulla Maija Nyman

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä, KV-tiimi ja Vastuutehtävät-tiimi 040 582 7942 ulla.maija.nyman@ammatilliset.fi

Terhi Saarinen

Koulutuspoliittinen työryhmä ja Viestintätiimi 044 785 4841 terhi.saarinen@ammatilliset.fi

Heidi Savolainen

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä ja Koulutustiimi (PJ) 044 708 0322 heidi.savolainen@ammatilliset.fi

Markku Seppälä

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä (PJ) ja Viestintätiimi 040 553 6002 markku.seppala@ammatilliset.fi

Seppo Säätelä

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, KV-tiimi (PJ) ja Jäsenyhdistysten yhteydenpidon kehittämistyöryhmä 044 750 3120 seppo.saatela@ammatilliset.fi

Kirsti Vänskä

Koulutuspoliittinen työryhmä, KV-tiimi ja Jäsenhankinnan ja -pidon kehittämistyöryhmä 040 586 7231 kirsti.vanska@ammatilliset.fi

Hallituksen varajäsenet

Niina Aho

Jari Hourulan varajäsen 040 587 5969 niina.aho@edu.hel.fi

Saija Flinkkilä

Heidi Savolaisen varajäsen 050 324 7047 saija.flinkkila@metropolia.fi

Toivo Heikkilä

Jaana Antilan varajäsen 040 742 1004 toivo.heikkila@omnia.fi

Pauliina Huhtasalo

Tuovi Pasman varajäsen 041 730 1331 pauliina.huhtasalo@gmail.com

Mervi Juntunen

Kirsti Vänskän varajäsen 050 511 8697 mervi.juntunen@tuni.fi

Minna Kaija-Kortelainen

Jari Jokisen varajäsen 0500 888 193 minna.kaija-kortelainen@savonia.fi

Sanna Kettunen

Tarja Mäenpään varajäsen 041 444 3415 sanna.kettunen@ammatilliset.fi

Jussi Kuoppala

Markku Seppälän varajäsen 040 868 0705 jussi.kuoppala@ammatilliset.fi

Juha Lindström

Ulla Maija Nymanin varajäsen 044 553 7839 juha.lindstrom@turku.fi

Teija Mäntylä

Anni Koppasen varajäsen 050 583 8828 teija.mantyla@edu.hel.fi

Kimmo Siuruainen

Seppo Säätelän varajäsen 045 133 1043 kimmo.siuruainen@redu.fi

Kirsi Vartiainen

Terhi Saarisen varajäsen 050 493 2133 kirsi.a.vartiainen@gmail.com

Toimisto

Minna Sarssi-Kaunisto

Toimistosihteeri 020 7489 636 minna.sarssi-kaunisto@oaj.fi

Valtuutetut

Jaana Antila

Valtuutettu

Toivo Heikkilä

Valtuutettu

Jari Hourula

Valtuutettu

Sanna Kettunen

Valtuutettu

Jussi Kuoppala

Valtuutettu

Tapio Lindfors

Valtuutettu

Merja Mäenpää

Valtuutettu

Tarja Mäenpää

Valtuutettu

Venla Olin

Valtuutettu

Jyrki Rantala

Valtuutettu

Terhi Saarinen

Valtuutettu

Markku Seppälä

Valtuutettu

Juha-Pekka Sillanpää

Valtuutettu

Ari-Pekka Sirviö

Valtuutettu

Varavaltuutetut

Saija Flinkkilä

Varavaltuutettu

Matti Hellsten

Varavaltuutettu

Helena Kahl

Varavaltuutettu

Heidi Kinnari

Varavaltuutettu

Henna Kääriäinen

Varavaltuutettu

Suvi Kääriälä

Varavaltuutettu

Marjut Levoska

Varavaltuutettu

Juha Lindström

Varavaltuutettu

Pia Lundbom

Varavaltuutettu

Laura Malme

Varavaltuutettu

Timo Ohmero

Varavaltuutettu

Heini Sajalin

Varavaltuutettu

Jussi Savolainen

Varavaltuutettu

Jaana Sivonen

Varavaltuutettu

Johanna Toivanen

Varavaltuutettu