Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Ammatilliset opettajat AO ry on ammatillisten opettajien valtakunnallinen yhdistys, joka vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa. Edunvalvonta ja siihen liittyvä koulutus on tärkein tehtävämme.

Jäseniä ovat ammatillisissa oppilaitoksissa ja ammattikorkeakouluissa toimivat opettajayhdistykset. AO ry tukee jäsenyhdistyksien toimintaa monin tavoin.

Edustamme yli 9 000 opetusalan ammattilaista.

AO:n yhdistyssäännöt

AO:n toimintasuunnitelma 2018

AO:n tietosuojaseloste

Hallitus

Jouko Karhunen

Puheenjohtaja 044 525 0756 jouko.karhunen@oamk.fi

Birgitta Mannila

Varapuheenjohtaja 040 593 8706 birgitta.mannila@gradia.fi

Sirkka Saarikoski

Varapuheenjohtaja 040 769 4153 sirkka.saarikoski@tampere.fi

Helena Kahl

Sihteeri 050 563 9688 helena.kahl@kao.fi

Ari Ahonen

Hallituksen jäsen ari.ahonen@ekami.fi

Jari Jokinen

Kotisivujen hoitaja 050 3596 883 jari.jokinen@oamk.fi

Anni Koppanen

Hallituksen jäsen 050 574 5363 anni.koppanen@hamk.fi

Tapio Lindfors

Rahastonhoitaja 040 575 3445 tapio.lindfors@redu.fi

Tuija Mäntsälä

Koulutustiimin jäsen tuija.mantsala@turkuamk.fi

Tuovi Pasma

Kotisivujen hoitaja 0400 440 689 tuovi.pasma@osekk.fi

Markku Polamo

Hallituksen jäsen 040 181 4186 markku.polamo@gmail.com

Riitta Ristlakki

Hallituksen jäsen 040 7677 255 riitta.ristlakki@edu.helsinki.fi

Heidi Savolainen

Koulutustiimin jäsen heidi.savolainen@lamk.fi

Seija Siitonen

Koulutustiimin jäsen 0400 301 050 seija.siitonen@hyria.fi

Kirsi Vartiainen

Aikuiskoulutus 050 493 2133 kirsi.vartiainen@riveria.fi

Hallituksen varajäsenet

Ulla Jauhiainen

Heidi Savolaisen varajäsen ulla.jauhiainen@laurea.fi

Päivi Koppanen

Helena Kahlin varajäsen paivi.koppanen@tamk.fi

Arto Moilanen

Tuija Mäntsälän varajäsen 044 785 8276

Tarja Mäenpää

Seija Siitosen varajäsen

Ulla Maija Nyman

Jari Jokisen varajäsen ulla.nyman@poke.fi

Marjut Polviander

Kirsi Vartiaisen varajäsen marjut.polviander@livia.fi

Seppo Säätelä

Tapio Lindforsin varajäsen seppo.saatela@yrkesakademin.fi

Leena Teittinen

Markku Polamon varajäsen teittinenleena@gmail.com

Johanna Toivanen

Riitta Ristlakin varajäsen johanna.toivanen@tampere.fi

Margareeta Verronen

Tuovi Pasman varajäsen margareeta.verronen@vaasa.fi

Arto Vettenranta

Anni Koppasen varajäsen 040 341 4477 arto.vettenranta@gradia.fi

Reijo Viitanen

Ari Ahosen varajäsen reijo.viitanen@humak.fi

Toimisto

Minna Sarssi-Kaunisto

Toimistosihteeri 020 7489 636 minna.sarssi-kaunisto@oaj.fi