Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Ammatilliset opettajat AO ry on ammatillisten opettajien valtakunnallinen yhdistys, joka vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa. Edunvalvonta ja siihen liittyvä koulutus on tärkein tehtävämme.

Jäseniä ovat ammatillisissa oppilaitoksissa ja ammattikorkeakouluissa toimivat opettajayhdistykset. AO ry tukee jäsenyhdistyksien toimintaa monin tavoin.

Edustamme yli 9 000 opetusalan ammattilaista.

AO:n yhdistyssäännöt

AO:n tietosuojaseloste

AO:n Toimintasuunnitelma 2019

Hallitus 2019

Jouko Karhunen

Puheenjohtaja 044 525 0756 jouko.karhunen@oamk.fi

Birgitta Mannila

Varapuheenjohtaja, kansainvälisyystiimin vetäjä 040 593 8706 birgitta.mannila@gradia.fi

Sirkka Saarikoski

Varapuheenjohtaja, tiedottaja 040 769 4153 sirkka.saarikoski@tampere.fi

Helena Kahl

Sihteeri 050 563 9688 helena.kahl@kao.fi

Ari Ahonen

Tositetarkastaja 0400 200 432 ari.ahonen@ekami.fi

Jari Jokinen

Viestintätiimin jäsen 050 3596 883 jari.jokinen@oamk.fi

Tapio Lindfors

Rahastonhoitaja 040 575 3445 tapio.lindfors@redu.fi

Tarja Mäenpää

Ammatillisen koulutuksen tiimin jäsen 050 384 3937 tarja.l.maenpaa@salpaus.fi

Tuija Mäntsälä

Koulutustiimin vetäjä, ammatillisen koulutuksen tiimin jäsen 050 5985 223 tuija.mantsala@turkuamk.fi

Tuovi Pasma

Viestintätiimin jäsen 050 317 4737 tuovi.pasma@osao.fi

Riitta Ristlakki

Ammatillisen koulutuksen tiimin jäsen 040 7677 255 riitta.ristlakki@edu.hel.fi

Heidi Savolainen

Koulutustiimin jäsen heidi.savolainen@lamk.fi

Johanna Toivanen

Ammatillisen koulutuksen tiimin jäsen 040 8016 210 johanna.toivanen@tampere.fi

Kirsi Vartiainen

Ammatillisen koulutuksen tiimin vetäjä, kansainvälisyystiimin jäsen 050 493 2133 kirsi.vartiainen@riveria.fi

Arto Vettenranta

Koulutustiimin jäsen 040 341 4477 arto.vettenranta@gradia.fi

Hallituksen varajäsenet

Anneli Ahvonen

Tarja Mäenpään varajäsen anneli.ahvonen@edusampo.fi

Saija Flinkkilä

Heidi Savolaisen varajäsen saija.flinkkila@metropolia.fi

Anni Koppanen

Arto Vettenrannan varajäsen 050 574 5363 anni.koppanen@hamk.fi

Päivi Koppanen

Helena Kahlin varajäsen paivi.koppanen@tuni.fi

Teija Mäntylä

Johanna Toivasen varajäsen teija.mantyla@edu.hel.fi

Ulla Maija Nyman

Jari Jokisen varajäsen ulla.nyman@poke.fi

Marjut Polviander

Kirsi Vartiaisen varajäsen marjut.polviander@livia.fi

Markku Seppälä

Tuija Mäntsälän varajäsen

Seppo Säätelä

Tapio Lindforsin varajäsen seppo.saatela@yrkesakademin.fi

Leena Teittinen

Riitta Ristlakin varajäsen teittinenleena@gmail.com

Margareeta Verronen

Tuovi Pasman varajäsen margareeta.verronen@vamia.fi

Reijo Viitanen

Ari Ahosen varajäsen reijo.viitanen@humak.fi

Toimisto

Minna Sarssi-Kaunisto

Toimistosihteeri 020 7489 636 minna.sarssi-kaunisto@oaj.fi