Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Ammatilliset opettajat AO ry on ammatillisten opettajien valtakunnallinen yhdistys, joka vaikuttaa ammatillisen koulutuksen sisällön ja aseman kehittämiseen sekä toimii ammatillisen opetusalan työolosuhteiden ja -hyvinvoinnin edistämiseksi yhteistyössä OAJ:n kanssa. Edunvalvonta ja siihen liittyvä koulutus on tärkein tehtävämme.

Jäseniä ovat ammatillisissa oppilaitoksissa ja ammattikorkeakouluissa toimivat opettajayhdistykset. AO ry tukee jäsenyhdistyksien toimintaa monin tavoin.

Edustamme yli 9 000 opetusalan ammattilaista.

AO:n säännöt (2012, muutos 2019)

AO:n tietosuojaseloste

AO:n Toimintasuunnitelma 2019 (huom. vuosikokouksen pöytäkirja on tarkistuskierroksella, siksi tässä ei ole v. 2020 toimintasuunnitelmaa vielä)

Hallituksen sisäiset työryhmät, tiimit ja vastuualueet 2020 (pdf-tiedosto)

Puheenjohtajisto 2020 - 2021

Tuija Mäntsälä

Puheenjohtaja, Tulo- ja palkkapolitiikka 050 5985 223 tuija.mantsala@turkuamk.fi

Tapio Lindfors

Varapuheenjohtaja, Koulutuspolitiikka 040 5753 445 tapio.lindfors@redu.fi

Johanna Toivanen

Varapuheenjohtaja, Järjestö- ja viestintäpolitiikka 040 8016 210 johanna.toivanen@tampere.fi

Hallitus 2020

Helena Kahl

Sihteeri, Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä 050 563 9688 helena.kahl@kao.fi

Jaana Antila

Koulutuspoliittinen työryhmä ja viestintätiimi 044 455 7722 jaana.antila@winnova.fi

Jari Jokinen

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä (PJ) ja Viestintätiimi 050 3596 883 jari.jokinen@oamk.fi

Tarja Mäenpää

Rahastonhoitaja, Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, Opinto-ohjauksen vastuutehtävä 050 384 3937 tarja.l.maenpaa@salpaus.fi

Ulla Maija Nyman

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä, KV-tiimi, Yhteisten tutkinnon osien vastuutehtävä 040 582 7942 umnyma@elisanet.fi

Tuovi Pasma

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä (PJ), Viestintätiimi (PJ) 050 317 4737 tuovi.pasma@osao.fi

Riitta Ristlakki

Koulutuspoliittinen työryhmä, Koulutustiimi, erityisen tuen vastuutehtävä 040 7677 255 riitta.ristlakki@edu.hel.fi

Heidi Savolainen

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, Koulutustiimi (PJ) 044 7080 322 heidi.savolainen@lab.fi

Seppo Säätelä

Järjestö- ja viestintäpoliittinen työryhmä, KV-tiimi (PJ) 044 750 3120 seppo.saatela@yrkesakademin.fi

Kirsi Vartiainen

Koulutuspoliittinen työryhmä, KV-tiimi 050 493 2133 kirsi.a.vartiainen@gmail.com

Arto Vettenranta

Tulo- ja palkkapoliittinen työryhmä, Koulutustiimi 040 341 4477 arto.vettenranta@gradia.fi

Reijo Viitanen

Tositetarkastaja, Koulutuspoliittinen työryhmä (PJ) 040 545 3301 reijo.viitanen@humak.fi

Hallituksen varajäsenet

Anneli Ahvonen

Tarja Mäenpään varajäsen anneli.ahvonen@edusampo.fi

Saija Flinkkilä

Heidi Savolaisen varajäsen saija.flinkkila@metropolia.fi

Toivo Heikkilä

Reijo Viitasen varajäsen topihe@welho.fi

Jari Hourula

Riitta Ristlakin varajäsen jari.hourula@keuda.fi

Mervi Juntunen

Helena Kahlin varajäsen mervi.juntunen@tuni.fi

Anni Koppanen

Arto Vettenrannan varajäsen 050 574 5363 anni.koppanen@hamk.fi

Jussi Kuoppala

Kirsi Vartiaisen varajäsen jussi.kuoppala@sedu.fi

Timo Antero Leinonen

Ulla Maija Nymanin varajäsen timo.leinonen@xamk.fi

Teija Mäntylä

varajäsen teija.mantyla@edu.hel.fi

Marjut Polviander

Jaana Antilan varajäsen marjut.polviander@livia.fi

Markku Seppälä

Seppo Säätelän varajäsen

Kimmo Siuruainen

Tuovi Pasman varajäsen kimmo.siuruainen@redu.fi

Toimisto

Minna Sarssi-Kaunisto

Toimistosihteeri 020 7489 636 minna.sarssi-kaunisto@oaj.fi